Като архитекти предпочитаме да казваме, че работим с пространства, но към всеки наш проект предлагаме безплатно и стени. Вижте какви стени ползваме.
Това е кратка фактологична история на професията архитект и различните архитектурни стилове през вековете.
Малка "бяла спретната къщурка с две липи отпред”- какво си представяте, когато чуете това?
Кухнята е изключително важно и необходимо помещение във всяка къща.
Това е основното пространство за всяко домакинство и трябва да предоставя уютна, удобна и практична среда. В днешно време тенденциите и възможностите за кухненското обзавеждане се развиват много бързо и са достигнали до модулност и технологичност, предоставящи ни изключително разнообразие и удобство. От голямо значение е и фактът, че с разнообразието на форми и механизми можем да оползотворим всяко кътче, всяко малко и иначе недостъпно пространство от нашата кухня. Като малка архитектурна фирма получаваме средно по 2-3 CV-та регулярно на месец от студенти по архитектура търсещи стаж, а през летните месеци много повече. Големите фирми получават десетки. Разбирам, че времената са трудни, както за архитектите, така и за нашите бъдещи млади колеги, затова се надявам тази тема да бъде поне малко полезна за студентите кандидатстващи за стаж.
Фасадата е много важна за добрата визия на нашия дом. Има два варианта за оформянето й още на етап проектиране-единият е да се започне именно от нея, от идеята и виждането ни как точно ще изглежда и впоследствие да решим и разпределенията в нея, в зависимост от формите, които създадем. Другият е по обратния път-тя да произлезе от разпределенията в къщата ни. Кой вариант ще изберем е лично наш избор, от значение е постигането на цялостна, красива и оригинална визия.
Покривът - това е един от най-важните елементи на къщата. От голямо значение за този завършващ елемент е да е направен качествено. В противен случай, води до дискомфорт на обитаването и компроментира останалите елементи от ограждащата конструкция.
Всеки от нас се е сблъсквал с проблеми, свързани с покрива-течове, деформиране на различни елементи от конструкцията и покривката му. Затова от особено значение е още когато къщата ни е на чертеж, ние да си изясним какъв вид ще е нашият покрив и какви материали ще използваме за него. Масово срещам случаи в практиката, когато като архитекти отидем някъде по нова задача свързана с по-малки проекти (5та категория по ЗУТ) преустройства, пристройки или надстройки, за които собственици или наематели са минали по сложния път към един проект - разрешение за строеж, изпълнили са строително монтажните работи и си ползват имота от години щастливи в своето неведение, че всъщност това е само половината от пътя! След разрешението за строеж и извършване на строителните работи, всяка сграда се въвежда в експлоатация! Чак тогава може напълно законно да се ползва.
Налага ни се да бъдем лошия вестоносец. Не стреляйте по нас! |
Автор:
|