5/9/2013 0 Comments Зелени покриви С развитието на модерните технологии и все по-високите изисквания към урбанизираната среда, човечеството е измислило (или по-скоро преоткри) лесен начин, допринасящ за по-комфортна и здравословна обстановка в днешната все по-замърсена градска среда, която обитаваме. Това са именно зелените покриви. Непрекъснато се строят нови и нови сгради, пътища и съоръжения. А замисляме ли се, че на тяхното място преди това е имало природа. Природа, която заличаваме със строителната си дейност. Какво ни предпазва от изключително замърсения въздух в нашия град? Унищожаваме жизнено необходимия си зелен пояс и на негово място слагаме сградите си от бетон и желязо. Какво е решението? Да спрем да строим? Очевидно не. Просто трябва да строим по-умно и вече е измислен по-интелигентен и надежден начин, който не налага чак такива крайности. Пренасяме зеленината, която унищожаваме на земята, горе-на покрива на сградата, и така я запазваме и получаваме уникален архитектурен облик. Тази практика е известна и широко прилагана в цял свят и тенденциите са в бъдеще да се наложи като задължителен нормативен стандарт. От 2010г. Торонто е първия град който въведе задължителни изисквания за зелени покриви за жилищни и обществени сгради над 2000м2, а от 2012г са задължителни и за промишлени обекти. Изградени по правилния начин, зелените покриви осигуряват подобряване на микроклимата, звуко и топлоизолацията. Благоприятстват за намаляване на замърсяването в градовете и ни позволяват да дишаме по-чист въздух. Така, зелените покриви са предимство за цялото общество. Освен това, създават свежото усещане, присъщо за природната среда и действат релаксиращо на човека. В днешно време озеленяването на покрива не е трудна задача. За целта се създават готови площи, които се поставят директно на покрива. Има два основни вида озеленяване на покривите:
Системата за зелен покрив е следната:
Зелените покриви имат голям брой качества. Те намаляват ефекта от загряване през лятото, тъй като растенията „дишат” и не задържат топлина. Изследванията показват, че класическият покрив поглъща топлината и я излъчва обратно и по този начин температурата в градовете е с най-малко 4 градуса по-висока. Това е утежняващ фактор през летния сезон. Така се усеща много повече липсата на въздух на улицата. Зелените покриви значително намаляват този неприятен ефект. Всеизвестен е фактът, че растенията ни предоставят така важният за живота ни кислород. Така, озеленяването на покривите ни предоставя този жизненоважен фактор именно там, където най-много ни липсва и имаме нужда от него-в големия замърсен град. Допълнително растенията прочистват въздуха ни и задържат прах и други замърсители в градската среда. Освен това тези покриви действат и енергоефективно. Проблем, изключително наболял в днешно време. Класическите покриви се нагряват много бързо и излъчват погълнатата топлина нагоре и навън, но и към самата сграда-навътре. По този начин има опасност от превръщането на нашия дом в истинска сауна. Този ефект се предотвратява, благодарение на зелените покриви. Лятно време, сградите със зелени покриви се нуждаят от по-малко използване на климатици. Същото е и през зимата, защото този покрив действа като топлоизолация, намаляваща загубите на енергия, следователно и разходите ни. Правилното инсталиране на зеления покрив намалява проблема със събирането на дъждовна вода в случаи на бури или силни валежи. Растенията имат природна система за събиране и задържане на вода и така системите за отводняване поемат по-малко количество вода и не са претоварени и поемат постепенно притока.
Зелените покриви могат да бъдат както плоски (най-често срещани), така и скатни или с най-разнообразни криволинейни форми. Това е голямо предимство от архитектурна и естетическа гледна точка. Архитектите имат свободата за проектиране на разнообразни зелени и красиви форми. Зелените покриви са съвременният метод за запазване на жизненоважната за всеки от нас природна среда. Те създават уникален архитектурен облик на сградата и подобряват многократно комфорта на живеене, както за живущите в съответния дом, така и за останалите хора. Това се дължи на факта, че зелената система допринася за освежаването и пречистването на въздуха в градската част. Зеленият покрив също така спестява енергия и подпомага за намаляването на загубата и. Въпрос на време е зеления покрив да бъде наложен като стандарт и в България, поне за големите обществени сгради.
0 Comments
Leave a Reply. |
КатегорииAll архитект отговаря етажна собственост за къщата професия архитект строителство
|
Цялото съдържание на този сайт е предмет на авторското право на ГРИД ГРАФИКС БГ ЕООД с всички запазени права.