23/9/2013 5 Comments Сглобяеми къщи Живеем във все по-забързан и динамичен свят където всичко трябва да става бързо и веднага. Тези изисквания навлизат все повече и в строителството. (В проектирането архитектите отдавна работим само със следните срокове: „за вчера“, „веднага“ и „бързо“. Тенденциите на съвременното строителство очевидно вървят освен към все по-големи изисквания за повишен комфорт на обитаване на средата за живот, намаляване на разходите, пестенето на енергия и все по-бързо строителство. Във връзка с това ще разгледам все по-популярния и използван метод на строителството на сглобяеми къщи. Това е една сравнително нова тенденция за нашата страна, но много позната, изпитана и изключително използвана в целия свят. Построяването на тези къщи е не само мода, а комфорт и добра инвестиция. Сглобяемите къщи предоставят много добри и разнообразни възможности за реализация на мечтаната къща. Те са екологични, практични и естетически издържани…разбира се според проекта. На пазара в България се предлагат вече множество видове сглобяеми къщи – от вносни на реномирани производители от скандинавските страни, Русия, Франция и други до изцяло произведени в България такива с дървена или метална конструкция и с външна фасада от дървена обшивка, мазилка или изкуствен сайдинг . Най-красиви сред тях безспорно са „лог къщите“. Те са само вносни, защото основно изискване при тях е качеството на дървесината, а то не е достижимо от бързо растящите иглолистни дървесни видове в южна Европа. Сверения бор расте много по-бавно поради климата и съответно е много по-плътен и с по-добри качества от южния бързо растящ бор. Затова в никакъв случай не ползвайте български материал за подобни къщи, колкото и да Ви убеждава търговеца, че е добре изсушен и качествен. Също така трябва да знаете, че дори и вносните лог къщи вече не отговарят на съвременните все по-високи нормативни изисквания за енергоефективност и топлоизолация, а нормативните изисквания ще се увеличават още през годините. Сглобяемите къщи, за разлика от традиционните в момента монолитни, се изработват от готови модули, които се сглобяват на място. Полагат се монолитни или сглобяеми фундаменти, след което се слагат готовите модули. Те могат да се изготвят от метална конструкция, дървена конструкция и т.н. Най-често използвана обаче е дървената. Това е причината, поради която сглобяемите къщи са най-известни като „дървени сглобяеми къщи”. Предимства на дървените сглобяеми къщи:
Сглобяемите къщи могат да бъдат както малки, така и големи, просторни и екстравагантни,с най-различни форми, облицовка и размер. Но тук не трябва да забравяме така важния и наболял въпрос, свързан с природните ресурси.
Съвременните архитекти се стремят да създават сгради в унисон с природата (или поне това учим в университета), които да не замърсяват околната среда и да не отделят вредни емисии. Именно сглобяемите къщи са едно много добро решение за тези проблеми. Въпреки общоприетото схващане, че отрязвайки дърво се отнасяме лошо към природата - истината е че дървото е най-екологичния материал възможен за употреба в строителството и е изцяло възобновяем строителен материал с нулево отделяне на въглеродни емисии. Изследванията показват, че при нормална експлоатация, сглобяемите сгради с дървена конструкция имат експлоатационен период около 100 години. Така с максимално бърз и улеснен строеж, получаваме комфортен, екологичен, природосъобразен, устойчив, енергоспестяващ и естетически издържан дом и то за дълъг период на живот. Какво по-хубаво от това? Но трябва да знаем, че дървените къщи изискват доста повече и по-добра поддръжка от една монолитна къща. Например оставен теч на покрива много по-бързо ще компрометира дървената къща отколкото монолитната. Ефективността на налагащото се в новия век сглобяемо строителство се определя от новите технологии, които се отличават с приложение на най-модерните естествени материали, с минимални или без химични обработки и добавки. Използването на дървесината, която не може да бъде имитирана по отношение на носимоспособност, тегло, трайност и цена, подчертава и подобрява предимствата на този вид строителство. Къщата винаги е била национален приоритет на българина. В България къща винаги се строй с мисълта, че в нея ще живеят и внуците и правнуците ни някой ден. От там предполагам че идва и наложилата се „любов“ към стоманобетона и тухлите в България, като по-здрави и дълготрайни материали. А реалността е съвсем друга. Живеем в динамично време и света става все по-малък, шансовете нашите деца и внуци да живеят в същия дом, град или дори държава като нас са все по-минимални. Хората стават все по-мобилни и преследвайки по-добър живот и работа е съвсем нормално да сменят жилищата си през годините. Затова предполагам, че в идните десетилетия сглобяемите къщи ще се наложат все повече и като основна къща, а не само като вили, основно поради възможността за бързо строителство а защо не и изцяло пренасяне на къщата на ново място. Но това не значи, че приоритетите ни се променят. Напротив - ние ги имаме предвид, но ги до усъвършенстваме, подобряваме и развиваме. Сглобяемите къщи са продължени на тези ценности.
5 Comments
Plamen
28/9/2017 20:53:36
Здравейте,
Reply
арх. Д. Попдимитров
30/9/2017 10:37:01
Хонка са световен лидер и качеството им е доказано, но си върви и със съответните цени. Имат търговско представителство в България. Няма български производител постигащ подобно качество (или поне аз не съм виждал).
Reply
Румен
1/10/2020 13:28:08
Изготвяте ли архитектурни проекти за къщи тип A-frame?
Reply
арх. Д. Попдимитров
5/10/2020 09:33:07
Да
Reply
Leave a Reply. |
КатегорииAll архитект отговаря етажна собственост за къщата професия архитект строителство
|
Цялото съдържание на този сайт е предмет на авторското право на ГРИД ГРАФИКС БГ ЕООД с всички запазени права.