На пазара в България се предлагат вече множество видове сглобяеми къщи – от вносни на реномирани производители от скандинавските страни, Русия, Франция и други до изцяло произведени в България такива с дървена или метална конструкция и с външна фасада от дървена обшивка, мазилка или изкуствен сайдинг . Най-красиви сред тях безспорно са „лог къщите“. Те са само вносни, защото основно изискване при тях е качеството на дървесината, а то не е достижимо от бързо растящите иглолистни дървесни видове в южна Европа. Сверения бор расте много по-бавно поради климата и съответно е много по-плътен и с по-добри качества от южния бързо растящ бор. Затова в никакъв случай не ползвайте български материал за подобни къщи, колкото и да Ви убеждава търговеца, че е добре изсушен и качествен. Също така трябва да знаете, че дори и вносните лог къщи вече не отговарят на съвременните все по-високи нормативни изисквания за енергоефективност и топлоизолация, а нормативните изисквания ще се увеличават още през годините.
Предимства на дървените сглобяеми къщи:
- материалите, от които се изработват модулите за направата на този вид къщи, са екологично чисти и възобновяеми.
- изграждането на сглобяемите къщи става в пъти по-бързо поради това, че модулите са предварително готови и съответно е сведено до минимум мокрото строителство. Средният период за изграждане е около 3 месеца;
- материалите, които се използват са много по-леки в сравнение с тези при монолитното строителство, което определя по-ниското тегло на сградата и респективно по-високата устойчивост;
- добра топлоизолация, която намалява разходите за отопление и охлаждане и енергийните загуби. В днешно време се използват изключително качествени материали с много добри показатели, издръжливост и естетичност;
- добра шумоизолация;
- имаме възможност за изпълнение на разнообразни и модерни архитектурни решения;
- устойчиво на земетръс и други природни явления. Дървото като конструктивен материал е изключително еластично и здраво и съответно понася големи еднократни натоварвания, след което възстановява първоначалното си положение. Имайки предвид този факт, в световен план на земетръсните райони се използва строителството на сглобяеми сгради с дървена конструкция;
- екологично и енергийно ефективно строителство;
- възможност за бърза и лесна реконструкция на вътрешните помещения;
- и определено не на последно място, дори на едно от най-важните – строителството на сглобяеми къщи е по-евтино от монолитното, въпреки че това все още трудно се постига в България.
Съвременните архитекти се стремят да създават сгради в унисон с природата (или поне това учим в университета), които да не замърсяват околната среда и да не отделят вредни емисии. Именно сглобяемите къщи са едно много добро решение за тези проблеми. Въпреки общоприетото схващане, че отрязвайки дърво се отнасяме лошо към природата - истината е че дървото е най-екологичния материал възможен за употреба в строителството и е изцяло възобновяем строителен материал с нулево отделяне на въглеродни емисии.
Изследванията показват, че при нормална експлоатация, сглобяемите сгради с дървена конструкция имат експлоатационен период около 100 години. Така с максимално бърз и улеснен строеж, получаваме комфортен, екологичен, природосъобразен, устойчив, енергоспестяващ и естетически издържан дом и то за дълъг период на живот. Какво по-хубаво от това? Но трябва да знаем, че дървените къщи изискват доста повече и по-добра поддръжка от една монолитна къща. Например оставен теч на покрива много по-бързо ще компрометира дървената къща отколкото монолитната.
Ефективността на налагащото се в новия век сглобяемо строителство се определя от новите технологии, които се отличават с приложение на най-модерните естествени материали, с минимални или без химични обработки и добавки. Използването на дървесината, която не може да бъде имитирана по отношение на носимоспособност, тегло, трайност и цена, подчертава и подобрява предимствата на този вид строителство.
Къщата винаги е била национален приоритет на българина. В България къща винаги се строй с мисълта, че в нея ще живеят и внуците и правнуците ни някой ден. От там предполагам че идва и наложилата се „любов“ към стоманобетона и тухлите в България, като по-здрави и дълготрайни материали. А реалността е съвсем друга. Живеем в динамично време и света става все по-малък, шансовете нашите деца и внуци да живеят в същия дом, град или дори държава като нас са все по-минимални. Хората стават все по-мобилни и преследвайки по-добър живот и работа е съвсем нормално да сменят жилищата си през годините. Затова предполагам, че в идните десетилетия сглобяемите къщи ще се наложат все повече и като основна къща, а не само като вили, основно поради възможността за бързо строителство а защо не и изцяло пренасяне на къщата на ново място. Но това не значи, че приоритетите ни се променят. Напротив - ние ги имаме предвид, но ги до усъвършенстваме, подобряваме и развиваме. Сглобяемите къщи са продължени на тези ценности.