18/12/2013 20 Comments Търпими строежи - очаквани промени В поредната редакция на ЗУТ - лято 2014г. се очаква най-накрая да бъдат въведени логичните и дългоочаквани промени относно търпимите сгради (строежи). Тази промяна най-после ще създаде официален законен ред по който търпимите сгради да могат да се преустройват, надстрояват, да им се сменя предназначението и изобщо цялостен режим за всяка дейност изискваща разрешение за строеж по търпими сгради. Проект за промяна ЗУТ 2014г.: § 37. Търпимите строежи по смисъла на § 16, ал. 1 от преходните разпоредби на закона и по смисъла на § 127, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ДВ, бр. 82 от 2012 г.), които са с постоянен устройствен статут, могат да се пристрояват, надстрояват, да им се извършват ремонти, реконструкции и преустройства, да се променя предназначението им, както и в тях да се извършват всички допустими по закон строителни и монтажни работи в съответствие с предвижданията на действащия подробен устройствен план. Посочените дейности се изпълняват след представяне на проекти-заснемане на съществуващия строеж, които се одобряват едновременно с инвестиционните проекти за новия строеж, за който се издава разрешение за строеж по общия ред на този закон. В така издаденото разрешение за строеж изрично се отбелязва, че същото се издава за търпим строеж. Този нов текст ще позволи търпимите строежи изградени преди 31 март 2001г. вече да се приравнят по статут със заварените законите строежи и да има ред по който собственика да може да получи разрешение за строеж за сградата си. Нещо което законодателя все пропускаше да направи при многобройните ежегодни преработки по ЗУТ и съществуващия § 21 изцяло блокираше всяка строителна дейност по търпимите строежи, на база на това че те не са приравнени със законите строежи. § 21. Когато във връзка с устройството на територията се държи сметка за заварени строежи, се имат предвид законните строежи. Досега логиката на закона оставяше търпимите строежи на доизживяване, без право на каквито и да е дейности изискващи разрешение за строеж по тях. Това ще даде законова рамка и на една практика през последната година да се допуска издаването на разрешения за строеж за ново строителство (смяна на предназначение, пристройки, надстройки и други) при търпими сгради на база на едно становище от ДНСК, което може да видите по-долу. Интересното е, че в мотивите си ДНСК са използвали „целесъобразни“ а не „законосъобразни“, но можем да потвърдим, че такава практика се наложи и се приемат проекти по описания в становището ред (поне в няколко общини за които имаме информация), въпреки спорната юридическа страна и изцяло противоречаща на § 21 от ЗУТ логика да се приравнява търпим строеж на заварен законен такъв на база на становище, указателно писмо или подобно.
Очакваните промени са изцяло логични и в полза на гражданите, защото множество от търпимите строежи са масивни здрави сгради и елементарната икономическа логика не предполага да се оставят в режим на доизживяване а да се подържат и експлоатират целесъобразно за години множество напред. Тази нова рамка на търпимите строежи, ще постави в неизгодно положение и ще дойде като студен душ за всички, които при строителната амнистия и възможността за узаконяване на сгради през 2013г. тръгнаха по този ред, вместо да оставят техните сгради в режим на търпимост. Реда за узаконяване на сгради е свързан с много по-големи финансови разходи за собствениците свързани с направа на проект заснемане за узаконяване, плащане на три пъти по-големи общински такси спрямо цена за разрешение за строеж за издаване на акт за узаконявани и не на последно място последващо въвеждане в експлоатация на сградата, също свързано с големи разходи. За разлика от това изваждане на удостоверение на търпимост е елементарна административна услуга струваща 50лв в повечето общини (250лв за гр. София) и задно със съпътстващите разходи за други документи и скици не струва повече от няколко стотин лева. Очакваната промяна в режима за търпимите сгради и другите очаквани по-малки промени облекчаващи цялата процедура по проектиране и строителство, са изцяло стъпки в правилна посока (за които ми се ще да вярвам, че са поне малко благодарение на това че за първи път от десетилетия има министър архитект), но за пореден път нелогичната последователност на законовите промени – първо строителна амнистия през 2013г., после ред за разрешения за строеж при търпимите строежи през 2014г., потвърждава чувството за цялостна дългогодишна липса на идеи и стратегии в държавната администрация относно строителното законодателство и ежегодните кръпки (промени) по ЗУТ водещи да състояние на организиран хаос по всички стъпки на процеса проектиране - строителство. Все пак по-добре късно отколкото никога!
20 Comments
Ивайло
13/1/2015 08:17:38
Здравейте ! Искам да попитам , дали тези промени са влезли в сила и са вписани официално във закона ? Поздрави !
Reply
AA Grid Graphics BG
24/10/2015 17:23:28
Не! Лятото на 2014 в парламента си играеха на влез-излез и тези промени не се гласуваха в зала, въпреки че заедно с други добри промени предложени от вече несъществуващото МИП (министерство на инвестиционното проектиране) бяха приети на министерски съвет и минали през парламентарните комисии.
Reply
арх. Д. Попдимитров
22/3/2016 13:04:10
Тази промяна на ЗУТ най-после бе приета и е в сила от декември 2015г!
Reply
Росица
23/4/2016 16:57:51
Здравейте,
Reply
арх. Д. Попдимитров
5/7/2016 12:35:32
Имотни граници е доста по-различно от регулационни граници по ПУП. Не може да промените имотни граници (граници на собственост) на съсед без сделка.
Мирослав_Зел
13/12/2016 13:43:31
Здравейте, чета чета, и едно нещо само не ми е ясно. Кои са и как се определят търпимите сгради с постоянен устройствен статут? И кои търпими сгради са с непостоянен устройствен статут?
Reply
арх. Д. Попдимитров
30/9/2017 10:30:40
Това се определя от действащия подробен устройствен план. На плана същ. търпима сграда може да е предвидена за премахване (например плана предвижда нова по-голяма сграда в имота) или пък да е посочена като запазваща се.
ЕЛЕОНОРА С.
2/7/2018 17:23:03
Здравейте.Притежаваме апартамент с таванска стая към него.Имаме ли право да издадем документ за търпим строеж само на таванска стая,такава,каквато е-без никакви подобрения и преустройства?Блокът е строен 90-те години,ако това има значение.
Reply
арх. Д. Попдимитров
2/1/2019 18:04:50
Нямам представа. У-е за търпимост се издава за строеж...вие какво сте "строили" в/по тази таванска стая?
Reply
Ванина
17/1/2019 23:40:47
Здравейте, имам следния казус : дворно място във вилна зона с монтиран фургон в него, който се ползва за вила и е отразен в кадастралната скица на имота, но за фургона няма никакви строителни книжа. Необходимо ли е да се иска удостоверение за търпимост при евентуална продажба
Reply
арх. Д. Попдимитров
5/10/2020 09:34:24
Да
Reply
Ваня Гюрова
23/10/2020 09:48:57
Здравейте,
Reply
арх. Д. Попдимитров
8/3/2021 09:10:37
Не
Reply
Илиана Балабанова
12/11/2021 08:48:04
Здравейте, моля да ми кажете дали Удостоверение за заварен строеж е еквивалентно на Удостоверение за търпимост, в смисъл, че къщата е годна за живеене
Reply
арх. Деян Попдимитров
15/11/2021 10:43:52
Двете удостоверения са различни и нито едно от тях не определя къщата като "годна за обитаване", което е по-скоро разговорен термин, които не съм сигурен какво мислите, че означава.
Reply
Мима Иванова
13/11/2021 15:05:06
Здравейте.Можем ли да направим Удостоверение за търпимост на ограда при съществуваща улична регулация и при какви условия?
Reply
арх. Деян Попдимитров
15/11/2021 10:45:25
Да, оградата е също строеж и удостоверение за търпимост може да се извади по общите изисквания в закона за търпим строеж.
Reply
Асие
25/9/2022 07:53:31
Здравейте, искам да си направя тавански етаж без проект .Колко метра трябва да е външните стени на покрива ?
Reply
Иван Найденов
14/8/2023 10:58:24
Здравейте ,арх.Попдимитров ,
Reply
арх. Деян Попдимитров
10/5/2024 13:55:51
За всеки нов строеж си спазват общите правила, като основното от тях е "инвестиционият проект да съответства на ПУП", като има само няколко изключения - например временни строежи и застрояване в неурегулирани територии на малки населни места - чл. 58 от ЗУТ
Reply
Leave a Reply. |
КатегорииAll архитект отговаря етажна собственост за къщата професия архитект строителство
|
Цялото съдържание на този сайт е предмет на авторското право на ГРИД ГРАФИКС БГ ЕООД с всички запазени права.