Архитектурна Агенция ГРИД ГРАФИКС БГ
088 8836795
  • НАЧАЛО
  • УСЛУГИ ︾
    • ПРОЕКТИРАНЕ НА НОВИ СГРАДИ
    • ПРЕУСТРОЙСТВА и РЕКОНСТРУКЦИИ
    • УСТРОЙСТВЕНО ПЛАНИРАНЕ
    • УЗАКОНЯВАНЕ НА СГРАДИ
    • ТЕХНИЧЕСКИ ПАСПОРТ
    • ФИРМЕНИ НАДПИСИ и РЕКЛАМНИ ЕЛЕМЕНТИ
    • СХЕМИ ЗА ТРОТОАРНО ПРАВО >
      • СХЕМА ЗА ТРОТОАРНО ПРАВО
      • СХЕМА ЗА АНТИПАРКИНГ ЕЛЕМЕНТИ
    • МОТИВИРАНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
    • КОНСУЛТАЦИИ
  • ПРОЕКТИ ︾
    • ЖИЛИЩНИ СГРАДИ - еднофамилни къщи и вили
    • ЖИЛИЩНИ СГРАДИ - многофамилни
    • ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ
  • ИСКАМ ОФЕРТА
  • ЦЕНИ
  • ВРЪЗКИ
  • КАРИЕРИ
  • ПАРТНЬОРИ
  • БЛОГ
  • КОНТАКТИ

Малка "бяла спретната къщурка с две липи отпред" - актуално или не?

17/2/2013

0 Comments

 
Picture

Малка "бяла спретната къщурка с две липи отпред”- какво си представяте, когато чуете това?

Най-вероятно блед спомен за Вашата къща мечта от детството с достатъчно пространство, с голям и хубав двор, с много цветя, с дървета, с приятен и ненатрапчив облик, не много голяма, но не и прекалено малка, с хубава дървена оградка, каменна пътечка, водеща до входната врата. Лъха свеж мирис от обграждащата я природа, прокарващ се през чистия ободряващ въздух. Общо взето идилия, спокойствие, красота, зеленина.

Но някъде във времето загубихме спомена и представата за „малка“, после „спретната“ и „къщурка“. Може би не точно в този ред, но определено вече като пораснали собственици на къщи и ние като архитекти съвсем сме загубили представа.

Picture

Само за няколко поколения живота се промени коренно и вече децата ни не израстват в малки спретнати къщурки. Сега израстват в големите градове. Малките спретнати къщурки на нашите баби и прабаби на село отдавна са се разпаднали и обезлюдили.

Ето как живеем и какво обитаваме сега в София.


Градският център дава наглед  добра възможност за комуникация и връзка до всички главни и второстепени части на града. Главните транспортни артерии, които достигат до останалите части на града минават оттук. Съсредоточени са и важните административни сгради, магазини, културни центрове, училища, университети, болници, театри, библиотеки, има изобилие от заведения. Центърът обаче е  много гъсто застроен, липсва пространство, има много трафик, шум, замърсяване на въздуха. Липсват необходимите пространства между сградите. Това създава стресова атмосфера, с която живеещият там човек се сблъсква всеки ден.


Ето така изглеждат повечето от „малки спретнати къщурки ” в центъра на града.


Picture
Picture

Сградите са предимно стари и съвсем не спретнати.  Постепенно центърът се обезлюдява като хората се изместват в кварталите с ново строителство. Доста къщи в централната част на София са изоставени, полусрутени, нестопанисвани или просто много стари къщи, повечето от които сега стоят странно на местата, на които са. Някои се използват с цел живеене в тях, други са с административна функция (офиси, магазини, ателиета и т.н.), трети просто не се използват. Като цяло е много трудно и е рядкост в тази зона да намерим спретната къща. Няма я.


В кварталите нещата изглеждат малко по-добре. Вярно че е презастроено с големи кооперации, но поне засега новите сгради от времето на бума в строителството са все още „спретнати“. По мои наблюдения в България една сграда с етажна собственост стои „спретната“  7-10г. Вижте как изглеждат  вече сградите от 90-те. За по-старите сгради няма смисъл дори да се коментира.


В резултат на  демографски, икономически и политически промени, отдавна къщата, като средство за обитаване, дом, семейно огнище, се е изместила към покрайнините на градовете. И това е естествено, тъй като в днешния постоянно развиващ се, нарастващ и забързан град, няма необходимите условия и площи за ситуиране и осигуряване на комфорта и спокойствието, необходими за построяването на еднофамилна къща.


Много от качествата, като спокойствие, природа, красота ги намираме в крайградските пространства на София. Южните квартали, разположени в полите на Витоша,  предлагат много по-спокойна обстановка, с наличието на по-чист въздух, връзка с природата, която действа изключително тонизиращо на човека. Недостатък  на тези квартали е фактът, че са по-отдалечени от центъра, от работното място, училището, университета и всички онези културни и търговски центрове, без които не може днешният човек. Хората, които обитават крайсофийските райони в повечето случаи са по-заможни. Това е наложено и от високите цени на пазара за имотите, които се строят в тези райони. Тъй като транспортът дотам все още не е добре устроен или липсва изцяло, трябва да сте готови да прекарвате голяма част от деня си в автомобила. Това е проблем  за младите семейства с деца- бавното и трудно стигане до работното място и посещаването на училища и детски градини. От тази гледна точка за тези семейства е по-удобно да се установят в по-централните райони на града.


Когато разгледаме къщите дали намираме тук българската "малка спретната къщурка с две липи отпред"?


Picture

Тук къщите са определено много по-спретнати, но пък не са малки къщурки.


Спретнати, определено да, и озеленяване не липсва, но сме далеч от малка и скромна. А дали и „българска” ? Тук по-скоро виждаме примери за луксозно и модернистично изпълнение на къщи. Дори повечето от тях не можем да видим, скрити зад огромни огради. Само в оградите са вложени толкова  материали, колкото биха били нужни за построяването на „малка спретната къщурка“. Много от къщите, които се срещат тук са като изкарани от чуждестранно списание. Вярно е че ние архитектите искаме да се мерим с водещите световни образци и се радваме на всеки клиент отворен за подобни модерни проекти, но по мое мнение ако гледате една къща и не може да познаете в коя държава е или поне от кой географски район е, значи нещо не е съвсем наред. Липсват много от типичните за нашите географски ширини елементи. Например скатният покрив, който е характерен за българските къщи и освен естетическа има и много сериозна функционална стойност. Оформянето на фасадните материали също има значение - типични за българската малка спретната къщурка са камъкът и дървото. Разбира се срещат се и сполучливи примери, носещи духа на българската къща, но те са малко и поставени до другите, губят своя смисъл и значение.

Picture

Ако търсим облика на типичната българска „малка спретната къщурка с две липи отпред”, София не е правилното място. Тук не можем да намерим този пример. Освен причините, споменати по-горе, факт е, че вече наложената архитектурата, мащабът, оформлението и характерът на голямата част от сградите и пространствата в столицата ни, не позволяват присъствието на тази къща. Тя просто не би стояла добре и на мястото си тук. Ето и защо я няма. Но защо не виждаме поне приемственост в българските архитектурни традиции? Трудно е да се отговори.


Българската „малка спретната къщурка“ все още може да намерим само в някои китни селца и архитектурните резервати като паметник на културата. Самото понятие „паметник на културата“ винаги малко ме натъжава. Както не е често прието да се издигат паметници на хора приживе, така и думата „паметник“  отнесена към традиционната българска „малка спретната къщурка“ звучи погребално.

РОДНА СТРЯХА

Бяла, спретната къщурка,
две липи отпред.
Тука майчина милувка
сетих най-напред.
Тука, под липите стари
не веднъж играх;
тука с весели другари
скачах и се смях...
Къщичке на дните злати,
кът свиден и мил!
И за царските палати
не бих те сменил!

Ран Босилек

0 Comments



Leave a Reply.

    архитект Деян Попдимитров

    Автор:
    архитект Деян Попдимитров  и екипът на АА Грид Графикс БГ

    Тук ще Ви запознаем с интересни казуси от нашата практика като архитекти и често задавани въпроси от наши клиенти.

    Важно!
    ​Информацията публикувана тук е актуална към дата на публикацията и не се актуализира при последващи настъпили промени в нормативната уредба. За актуална информация по архитектурно-строителни въпроси, моля обърнете се за консултация към архитект.

    Категории

    All
    архитект отговаря
    етажна собственост
    за къщата
    професия архитект
    строителство

    RSS Feed


Навигация на сайта

Начало
Услуги
Проекти
Искам оферта
Връзки
Кариери
Партньори
Клиенти
Блог
Контакти

ПОЛИТИКА ЗА ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ

088 8836795
gridbgoffice@gmail.com

Цялото съдържание на този сайт е предмет на авторското право на ГРИД ГРАФИКС БГ ЕООД  с всички запазени права.