Тук ще Ви разкажем накратко за основните видове топлоизолации, които се ползват в България и за някои не толкова популярни все още.
Изборът на топлоизолация става още на начална фаза на проекта, защото е определящ за дебелината на външните стени на сградата. Според конкретния обект архитектът определя изискванията към топлоизолационните качества, дифузност (дишане), водоплътност, якост, устойчивост, дълготрайност, акустични качества и не на последно място - екологичност. На база на тези изисквания и цена в по-късен етап от проекта се определя точният вид на топлоизолацията, както и нейното правилно местоположение. След това се изчислява необходимата дебелина.
Много често собствениците намаляват предвидената дебелина по проект при строителството с цел спестяване на средства. Това е така, защото в България все още на инвестицията в енергоефективност и бъдещите ползи от спестени разходи се гледа с недоверие. С качествено направена изолация може да се спестят огромен процент от изтичащата енергия - тази икономия се отразява благоприятно както на нас - плащаме по-ниски сметки и имаме комфорт в дома си, така и на природата.Към настоящия момент изискванията за енергоефективност в България на стандартна монолитна сграда с външни тухлени стени 25см и нова качествена дограма се покриват с 8-10см изолация по стените, 5см изолация по сутеренни стени, 10см по под сутерен и основи и 12-14см по покрива.
Разбира се, поставянето на добра топлоизолация е свързана с немалка инвестиция, която обаче винаги се изплаща, след което икономията от топлоизолирането се превръща в реална печалба за собственика. Намалява се значително рискът от поява на плесен и мухъл в къщата, вътрешната температура се повишава значително.
Днес на пазара се предлагат разнообразни решения във връзка с топлоизолацията на дома. От значение е какъв вид ще изберем, съобразявайки се с условията, в които живеем и средата, която обитаваме.
- Изкуствени топлоизолации
Съществува и графитен EPS. Разликата от обикновения се дължи на по-голяма плътност и допълнителни графитни зрънца, вградени в материала. Като цяло EPS изолациите са сравнително меки при натиск. Най-разпространената му употреба е като външна фасадна топлоизолация. Използва се и при вентилируеми окачени фасади.Експандираният полистирол има клас В1 на горимост, т.е. гори трудно, но за сметка на това при горене изпуска токсични газове. Затова не се използва за вътрешна изолация. Експандираният полистирол е изкуствен органичен материал. Лесен за транспортиране, не се разлага и може да се реже, без да се изискват по-специални умения или машини. Това е евтин изолационен материал и съответно е широко употребяван.Недостатъците му са топенето при по-висока температура, не защитава от инфрачервени лъчи (този недостатък не е налице при графитния EPS). Не трябва да се поставя на местата, на които има връзка стена-покрив, както и между гредите на покрива, защото не е еластичен.
Недостатъци - Под въздействието на директна слънчева светлина полиуретановата пяна старее - напуква се и се разрушава. След напръскване не дава равна гладка повърхност и е необходимо скриване с фасадни или интериорни плоскости.
- Минерални топлоизолации
Каменна вата – произвежда се от базалт, варовик, доломит и боксит и представлява екологично чист материал. Предлага се под форма на меки и твърди плочи, рула и въжета. Плочите от каменна вата имат добра влаго, водо, топло, пожаро и звукоизолация. Твърдите плочи се ползват за плоски покриви, а другите видове плочи за фасадна и вътрешна изолация. Рулонната каменна вата е подходяща за скатни покриви, вътрешни преградни стени и окачени тавани.Стъклена вата - изработва се от пясък и рециклирано стъкло. Предлага се под формата на панели, рула и въжета. Предлага се дори и като материал за впръскване, като при този метод покрива изключително добре неравни повърхности и кухини.
- Естествени топлоизолации
Ленът и конопът са материали, които са се използвали повече през 20те години на ХХ век. През последните години обаче се наблюдава известно възраждане на тези култури. Допълнителен фактор е и отглеждането на растенията, от които се добиват, което е свързано с климатични промени и човешки труд.
Лен - естествен материал, който съответно се рециклира без проблем. Слага се на стени и покриви. Недостатък е неговата горимост, поради което е необходимо да се преработи допълнително и със соли. Реже се само със специални ножици.
Коноп - от този материал се правят здрави въжета, след което се навива на ролка, не се деформира, има добър коефициент на запазване на топлината. Много по-скъп материал в сравнение с останалите. За да се подобри трябва да се вкарат уплътняващи частици.
В днешно време съществуват и нови, по-непознати или все още скъпи и затова не толкова разпространени изолации:
Други не толкова популярни топлоизолации са фенолсмолна пяна, целулозна вата, плочи от рециклиран текстил, вата от овча вълна, плочи от тръстика, вата от гъши пух, корк и много други.
Изборът на топлоизолации се увеличава непрекъснато. А с все по-високите изисквания за екологичност и устойчивост към архитектурата и архитектите, водят до все по-често избягване на изкуствените изолации и използването на естествени такива. Това практически доведе до възвръщане популярността и появата на нов пазар за всички позабравени естествени топлоизолации, които бяха изместени с появата на изкуствените топлоизолации през втората половина на XX-ти век.
- Термо-мостове
Неизолираните термо-мостове водят до загуба на големи количества топлина, появява се конденз, плесен, уврежда се конструкцията. Така се влошава комфортът в нашия дом.
За да преодолеем този дискомфорт, трябва да прекъснем термо-мостовете. Това става именно чрез поставяне на подходящата топлоизолация на проблемните места, като това се решава с архитектурни детайли. Именно затова архитектите се стремим да изберем възможно най-ефективният вариант още на проект. Проектът струва 3-6% от първоначалната стойност на сградата и е определящ за 100% от екплоатационите разходи през времето на живота на сградата.
Изключително важно в днешно време е пестенето на енергия и намаляването на загубите й. Затова добре трябва да помислим за защитата на нашата къща и за вида на топлоизолацията, която полагаме. Не добре изпълнената, с по-малка дебелина или некачествена топлоизолация, винаги води до доплълнителни разходи и некомофртна среда. Вложените средства в подходящата топлоизолация обезателно ще се възвърнат във времето. елни разходи и некомофртна среда. Вложените средства в топлоизолация обезателно ще се възвърнат във времето.