Налага ни се да бъдем лошия вестоносец. Не стреляйте по нас!
Разрешението за строеж губи правно действие ако до 3 години от издаването му не започне строителството или когато до 5 години от издаването му не е завършен грубият строеж на сградата включително покрива.
В срок от една година от изтичане на разрешението за строеж то може да бъде презаверено. Ако се изпусне и този срок то целият одобрен проект става невалиден и цялата процедура трябва да започне отново с одобряването на нов проект.
В даден момент се оказва, че всички тези срокове са изпуснати, а Вие сте си направили преустройството или дори построили цяла къща или вила и тя няма никакъв правен статут и фактически е незаконна!
Какво всъщност трябва да се спазва след получаване на разрешението за строеж?
За малки обекти от 5та категория по ЗУТ законът позволява да се изпълняват – „по стопански метод“. Това означава, че не Ви е необходима лицензирана строителна фирма към камарата на строителите, лицензиран консултант за строителен надзор и можете да изпълните строително монтажните работи сами, с роднини, с майстори…както намерите за добре.
НО това съвсем не Ви освобождава от задължението строежът да отговаря и да се изпълни по всички нормативни правила и изисквания.
Задължителните минимални изисквания към процеса на строителството за малки обекти (5-та категория):
- технически ръководител – правоспособно лице: инженер, техник или архитект да ръководи строежа;
- заповедна книга – за преустройства заверката й от техническия ръководител се приема за начало на строителството;
- актове и протоколи в строителството: различни в зависимост от това дали строите сграда или само вътрешно преустройство, бетонов дневник, дневник на заваръчните работи…др.
- сертификати на вложените материали – за бетон, армировка, кабели, ВиК тръби и фитинги и др….
- технически паспорт за новата сграда или преустройството – изготвя се от техническия ръководител след завършване на строежа;
- авторски надзор част конструкции - задължителен по чл.162, ал.2 от ЗУТ. Армировките задължително се приемат от конструктора преди бетоновите работи;
- екзекутивни проекти – изготвят се ако има несъществени (маловажни) изменения спрямо одобрения проект. Нанасят се на ръка с червено върху копия от одобрения проект и се подписват от проектантите, техническия ръководител и възложителя/собственика;
- вписване в кадастъра на изменението или сградата;
- окончателен договор с ел. дружество - (за сгради или при промяна на мощността за преустройство);
- окончателен договор с ВиК дружество – само за сгради;
- протокол за замерване на ел. инсталация от лицензирана лаборатория заедно със свидетелство за акредитация;
- санитарно хигиенно разрешително за въвеждане в експлоатация от РЗИ;
- положително становище от пожарната и др.
С целия този набор от документи доказвате, че строежът отговаря на всички нормативи изисквания и може да се въведе в експлоатация. Допълнително прибавяте документ за собственост и разрешение за строеж и подавате заявление до главния архитект на общината и ако всичко е наред в срок от 7 дни трябва да издаде такова.
Честито!
Какво е търпим, законен и незаконен строеж?